7 vecí, ktoré by ste mali zvážiť pri kúpe bytu

5. február 2016

1. Lokalita

Máte kolegu alebo kamaráta, ktorý si kúpil byt v niektorom z mestečiek pri Bratislave a pochvaľoval si, ako rýchlo sa vie po diaľnici dostať do a z nášho hlavného mesta? Už to nerobí, však? :-) Ranné zápchy smerom do Bratislavy sú každodennou realitou a prognózy hovoria, že situácia sa bude už len zhoršovať. A vy určite nechcete stráviť každý deň hodiny svojho života v dopravných zápchach na diaľnici. Preto je lokalita tým najdôležitejším faktorom, ktorý by ste mali zvážiť pri výbere nového bývania. Nie je náhoda, že práve Ružinov je dlhodobo jednou z najvyhľadávanejších častí Bratislavy. Má povesť "všetko po ruke", o ktorej sa môžete ľahko presvedčiť napríklad TU.

2. Cena a fixné mesačné náklady

Kúpa bytu znamená pre väčšinu z nás automaticky aj hypotéku, ktorá sa stane nedielnou súčasťou našich výdavkov na mnoho rokov. Mnohí však zabúdajú, že každé bývanie je spojené aj s ďalšími nákladmi - na energie, správu budovy, do fondu opráv, atď. Práve tu sa ukazuje najväčšia výhoda novostavby - nové budovy majú nižšiu energetickú náročnosť, lepšie zateplenie, nižšie nároky na správu a opravy. V starších (a starých) budovách môžu byť mesačné náklady vďaka potrebe opravy strechy, zatepleniu a podobne často až dvojnásobné. O tom, že ceny novostavieb sú v súčasnosti nižšie, prípadne rovnaké, ako ceny starších bytových domov, ani nevraviac.

3. Prostredie

Bývanie, to nie je len to, čo vás čaká za dverami vášho bytu, ale aj okolie vášho obytného domu. Veď kto už len stojí o betónovú džungľu, kde sa nedá poprechádzať, kde nie je priestor na vyvenčenie psíka alebo na behanie. Z mnohých projektov je v dnešnej dobe cítiť snahu o maximálne využitie plochy. Výsledkom sú na sebe napchané budovy, ktoré budia pocit stiesnenosti. Pýtajte sa vždy na množstvo zelene, ktorú projekt ponúkne. V dnešnej dobe sa už dá bývať uprostred zelene aj v meste. Len si treba dobre vybrať :-)

4. Občianska vybavenosť

Kto raz zažil obchod, ktorý má priamo vo svojej bytovke, ten to už nechce inak. A mať po ruke škôlku, školu, obchody a reštaurácie, areál na šport, prípadne aj prácu bez toho, aby človek musel sadnúť do auta, je výhoda na nezaplatenie. Zistite si pri svojom budúcom bývaní, ako ďaleko to máte do najbližšieho obchodu, na zastávku, do centra mesta a na ďalšie miesta, kam pravidelne chodíte. Lebo 700 metrov sa môže zdať kúsok, ale ak budete túto cestu merať každý deň a navyše často unavený, s taškou plnou nákupu, tak sa vaše vnímanie vzdialenosti rozhodne zmení :-)

5. Parkovanie

Áno, ešte stále sú časti Bratislavy, kde sa dá relatívne bez problémov zaparkovať, aj keď sa v meste zdržíte dlhšie ako do piatej. Ale je ich stále menej a je dobré pamätať na to, že ešte pár rokov dozadu bola takou oblasťou prakticky každá. Matematika nepustí - počet áut v našom hlavnom meste rastie rýchlejšie ako počet parkovacích miest, o nových parkovacích politikách jednotlivých mestských častí ani nevraviac. Spoločné majú hlavne jedno slovo - spoplatnenie. Aj preto je dobré nespoliehať sa na aktuálnu situáciu a vyriešiť parkovanie zároveň s kúpou bytu. Informujte sa o možnostiach kúpi garáže alebo parkovacieho miesta a jeho vzdialenosti od vášho nového bytu. Záujem bude vždy prevyšovať ponuku, takže dodatočné riešenie vášho parkovania by sa vám mohlo predražiť.

6. Možnosti financovania

Novostavby majú množstvo výhod, ktoré vám staršie domy neposkytnú, ale ak si chcete vyberať z celej šírky ponuky a naozaj byt, ktorý vám sadne na mieru, potom je dobré neváhať a vybrať si hneď, ako sa spustí predaj. V takom prípade však kupujete byt v projekte, ktorý sa ešte len stavia. Je to štandardný postup a nie je na tom nič zvláštne ani neštandardné, je však dobré zistiť si, či investor stavia projekt z vašich peňazí alebo má dostatok financií, aby celý projekt zvládol bez ohľadu na to, koľko bytov sa mu podarí predať v predpredaji. Ako na to? Veľmi jednoducho. Ak vám ponúkne možnosť zaplatiť len 10%-15% ceny bytu ako zálohu a zvyšok doplatíte až po dokončení a skolaudovaní stavby, potom je isté, že sa nespolieha na vaše peniaze, ale je dostatočne silný na to, aby celý projekt financoval on. A rizikovosť vašej investície klesne na minimum. Ako v tomto prípade.

7. Byt ako investícia

Či už plánujete kúpu bytu ako investíciu alebo jednoducho na bývanie, vždy je dobré pamätať na to, akú bude mať hodnotu o pár rokov. Byt jednoducho je investícia, nech už sú vaše úmysly akékoľvek. Aj preto je veľmi dôležité nezanedbať ani jeden z vyššie spomenutých aspektov. Ak tak spravíte, ľahko sa môže stať, že už o pár rokov bude mať vaše bývanie oveľa vyššiu hodnotu, než za ktorú si ho dnes kúpite.

Držíme palce a veríme, že si vyberiete správne. Veď nie je nič krajšie ako mať svoje vlastné bývanie, ktoré sa stane skutočným domovom, do ktorého sa budete vždy radi vracať. A ak by ste mali záujem presvedčiť sa, že práve CityPark Ružinov spĺňa všetky vyššie spomenuté kritériá, potom stačí, ak sa nám ozvete na e-mail predaj@cityparkruzinov.sk alebo na telefónne číslo +421 915 888 900. Tešíme sa na vás :-)